1. ראשי
  2. »
  3. אקנה
  4. »
  5. טיפול באקנה גוף

טיפול באקנה גוף

המקום המוכר ביותר בו נצפה למצוא אקנה על הגוף הוא בעיקר בפנים. פצעי בגרות וחצ'קונים לרוב מופיעים בפנים, או לפחות כך נדמה לנו. בפועל, אינספור אנשים מטווח גילאים רחב ביותר סובל גם מבעיות של אקנה גוף – אקנה המופיע במקומות שונים בגוף מלבד בפנים (פעמים רבות מדובר באקנה גוף בלבד, כאשר דווקא הפנים נשארות חלקות ונקיות), וספציפית המקרים השכיחים יחסית והמוכרים יותר הם אלו של אקנה גב. מהן הסיבות והמאפיינים של אקנה גב ושל אקנה גוף בכלל, במה (אם בכלל) זה שונה מאקנה באזור הפנים ומהן הדרכים הטובות והמומלצות ביותר להתמודד עם סוגים אלו של אקנה?

 

אקנה גב וגוף – סיבות עיקריות

העובדה כי אנשים רבים סובלים מבעיות של אקנה בגוף ולא (רק) באזור הפנים אינה אמורה להפתיע אותנו יתר על המידה. בדיוק כמו באזור הפנים, כך גם בכל שאר חלקי הגוף מכוסה העור שלנו בנקבוביות זעירות, כך שהתפרצות של אקנה יכולה להופיע תיאורטית בכל מקום בגוף, מסיבות דומות לרוב לאלו של אקנה בפנים – זיהום של העור, הצטברות של שומן, הורמונים, השפעות סביבתיות שונות, גורמים גנטיים, היווצרויות שונות של דלקות וכד'.

אקנה גוף נפוץ במיוחד בקרב ספורטאים, אתלטים ואנשים הנוטים לעשות ספורט ולהתאמן באופן קבוע והרבה. זאת מכיוון שהזיעה נשארת פעמים רבות לאורך זמן על העור, מתערבבת בלכלוך, חומרים שומניים ובקטריות למיניהן, וכך הלכלוך ותאים של עור מת עלולים להיתקע ולהישאר בנקבוביות העור מספיק זמן על מנת לסתום אותן ולגרום להיווצרותה של דלקת קטנה, הבאה לכדי ביטוי גם בפצעונים באזורים שונים של הגוף.

סיבה משמעותית נוספת להיווצרותו של אקנה גוף היא לבישה של ביגוד צמוד. כאשר הבגדים מתחככים על גבי העור שוב ושוב ולא מאפשרים לא לנשום מספיק, עלולים להיווצר אותם תנאים הגורמים לאקנה. ספציפית, חיכוך חוזר ונשנה כנגד עור הגוף, כדוגמת זה המתקבל מתרמילי גב, כובעים וכו' עשוי לגרות את העור יתר על המידה ולגרום להיווצרותו של אקנה גוף.

בעוד הסיבות העיקריות להיווצרותו של אקנה גוף ואקנה גב דומות יחסית לאלו של אקנה "רגיל" ומוכר באזור הפנים, מבחינות מסוימות מדובר מבחינתם של אנשים רבים במצב נסבל יותר, שכן במקרה של הגוף ושל הגב קל הרבה יותר להסתיר את האקנה ובכך להימנע מהתופעות החברתיות השליליות והבלתי רצויות. עם זאת, בכל זאת מדובר בבעיה בריאותית ואסתטית, והסובלים ממנה מעוניינים לרוב לטפל בה כמה שיותר מהר ובאופן אפקטיבי ככל הניתן.

 

טיפול באקנה גב וגוף

מהו, אם כן, הטיפולים האפקטיביים והמומלצים ביותר עבור מצבים של אקנה בגב ובחלקים נוספים של הגוף?

ובכן, מכיוון שמדובר בתופעה הדומה ביותר לזו של אקנה "רגיל" ומוכר באזור הפנים, גם רבות משיטות הטיפול השונות המשמשות לצורך טיפול באקנה פועלות בהצלחה במקרה של אקנה גוף.

בתור התחלה, מגוון רחב של מוצרי קוסמטיקה המיועדים לטיפול באקנה, דוגמת אלו שתמצאו כאן באתר, מסייעים בהחלט גם לטיפול באקנה גוף. יש לבחור כמובן את התכשיר המתאים לסוג עור הגוף שלכם/ן, ורמת האפקטיביות הגבוהה המאפיינת את הטיפול באקנה בפנים תחול גם על הטיפול באקנה גוף. על פי רוב, הדרך הטובה ביותר להילחם באנקה היא על ידי שימוש בסדרת תכשירים המשלימים אחד את השני, וכוללים לרוב תכשירי ניקוי עור ייחודיים ואפקטיביים אשר אינם מגרים את העור יתר על המידה, כמו גם תכשירים המסייעים להפחית את הסימנים שנותרו בעור מהתפרצויות קודמות של אקנה.

בנוסף, האופן בו נטפל בעור הגוף שלנו יכול להשפיע משמעותית על מצב האקנה בגופנו, הן בגב והן בכל מקום אחר. שמירה על עור הגוף נקי ומוזן בלחות, לדוגמה, היא פעולה רצויה ואפקטיבית גם על מנת להימנע מאקנה גוף וגם כשלב ראשון ובסיסי בדרך לטיפול בו. כך גם שמירה על נקבוביות העור נקיות מחומרים שמנוניים, מהצטברות של תאי עור מתים ומחיידקים למיניהם.

בעוד הזכרנו כי אנשים הנוטים לביצוע פעילות ספורטיבית על בסיס קבוע מועדים יותר לסבול מאקנה בגוף, שמירה מוקפדת על היגיינה היא חשובה במיוחד, דוגמת מקלחת בסיום כל אימון ופעילות גופנית במסגרתה מזיעים ומתלכלכים. בנוסף, עבור המתאמנים במכוני כושר מומלץ לנגב את מושבי המתקנים בחומר אנטי בקטריאלי לפני שמתיישבים עליהם, ובכך לצמצם משמעותית את הסיכוי לקבל את חיידקיהם של אחרים הסובלים מבעיות דומות.

גם לבישת בגדים אווריריים המאפשרים לעור הגוף לנשום יכולה לסייע משמעותית להפחית את הסיכויים לקבל אקנה גוף, וכך גם הקפדה על כיבוס על בסיס קבוע של הסדינים והמצעים עליהם אנו ישנים בלילה, שם מצטברים לרוב תאי עור מתים העלולים להצטבר על העור ולגרום להופעת האקנה.

בכל הנוגע לטיפול מקצועי באקנה גוף באמצעות תכשירים ייעודיים כדאי להשתמש בסדרת הטיפול הייעודית שלנו – סדרת ACNON, להתאימה כאמור לסוג העור שלכם/ן. טיפול מקצועי ויסודי זה, שלב אחר שלב, יבטיח טיול אפקטיבי ככל הניתן באקנה גב ובבעיות של אקנה גוף בכלל.