1. ראשי
  2. »
  3. אקנה
  4. »
  5. אקנה הורמונלי – דרכים לטיפול

אקנה הורמונלי – דרכים לטיפול

אקנה היא תופעה הורמונאלית המתפתחת בתגובה לשינויים הורמונאליים אצל נשים וגברים.
אקנה נפוצה בעיקר בתקופות בהן ההורמונים משתנים כמו למשל, בגיל ההתבגרות, הריון ולידה, גיל המעבר. הפצעונים נוצרים כאשר חלה עלייה משמעותית ברמות האנדרוגן שמאיץ את תהליך הפרשת החלב שיוצרת סתימה. חשוב לזכור כי הורמון הטסטוסטרון הנו האנדרוגן היחיד שמשפיע על רמות בלוטות החלב.
אצל בנים בגיל ההתבגרות הורמון הטסטוסטרון עולה ומגביר את ייצור החלב. זקיקי השיער נסתמים וכתוצאה מכך נוצרים הפצעונים.
במקרה של נשים, מדובר בתנודות ברמות הורמונים כמו אסטרוגן ופרוגסטרון המשפעים על רמות הטסטוסטרון. למעשה, על פי מחקרים, כ- 2/3 מהנשים מבחינות בהחמרה של האקנה מספר ימים עד שבוע לפני קבלת הווסת.
הורמון הלחץ קורטיזול מגביר את ייצור הטסטוסטרון מה שעלול לגרום להופעה של אקנה ופעמים רבות הוא קשור לשינויים בהורמונים האחרים שמלכתחילה יוצרים לחץ, כך נוצר מעין מעגל קסמים. השינויים ההורמונאליים מחמירים את הלחץ שמחמיר את האקנה שעצם הופעתה יוצרת לחץ.

בכל מקרה, כדאי לדעת שאקנה הורמונאלי יכולה להיות ביטוי גם של תסמונת שחלות פוליציסטיות המשפיעה על 8% מהנשים בגיל פריון וכך עשויה האקנה לרמז על קיומן של הציסטות.

שימו לב לסימנים

הסיכוי לאקנה הורמונאלי גובר במהלך שנות הפוריות או בגיל המעבר, כאשר יש שינויים הורמונאליים המסמנים את סוף עידן הפוריות. אקנה מופיעה בצורות שונות אצל אנשים שונים, בין אם בדמות ראשים לבנים או נקודות מוגלתיות, גושים מודלקים, סימנים אדומים שחלקם כואבים בעת נגיעה. הפצעונים יכולים להופיע במגוון אזורים בפנים ובגוף במיוחד באזור הלחיים שם רמות החלב גבוהות יותר, אך גם באזור הסנטר והלסת, במצח, עורף, כתפיים ואזור החזה. במקרה של אקנה הורמונלי לרוב הפצעונים יהיו מודלקים ויתרכזו באזור התחתון של הפנים, בעיקר בסנטר והלסת, כיוון שהורמונים בכמות עודפת מעוררים את בלוטות השומן שרובן נמצאות באזור הסנטר.

מוצרים לטיפול באקנה

 

לשמור על העור ולא לייבש אותו

קיימות דרכים שונות לטיפול באקנה הורמונאלי: טיפולים תרופתיים של גלולות למניעת הריון או תרופות שפועלות להסדרת ההורמונים וכן טיפולים על בסיס קרמים בעלי רכיבים פעילים.
שגרת הטיפוח קריטית למניעת וטיפול באקנה על בסיס יומיומי ועל אחת כמה וכמה בתקוות המועדות להתפרצות הורמונאלית. כדאי לשלב ברוטינה היומית סבון נוזלי עדין בעל 5.5 PH, שנועד להסרת עודפי השומן תוך שמירה על הפלורה הטבעית, חיטוי העור ללא הגברת היובש או יצירת גירויים.
כמו כן, מומלץ להשתמש בקרם לחות ייעודי לעור שמן נטול רכיבי שומן היוצר שכבת הגנה עדינה למניעת בריחת לחות וגם ממריץ החלמה וריפוי ומסייע לעור להתגבר על מצבים דלקתיים. יש להקפיד על קרם הגנה מפני השמש שמחמירה מצבים של אקנה וניתן לטפל באופן נקודתי גם באמצעות תרחיף או ג'ל טיפולי לייבוש פצעי האקנה ההורמונאלי. התכשיר מאופיין ביכולת חדירה מוגברת של חומרים בעלי תכונות אנטי בקטריאליות לחיטוי ומניעת התפתחות של חיידקים.