1. ראשי
  2. »
  3. אקנה
  4. »
  5. תזונה מאוזנת ועור בריא

תזונה מאוזנת ועור בריא

כולנו יודעים שאורח חיים הכולל תזונה מאוזנת תורם לבריאות שלנו, עם זאת כיום קיימות אסכולות שונות לגבי המהות של תזונה שכזו. האם להקפיד על תזונה עם הרבה חלבונים, האם כדאי להימנע מפחמימות, האם עדיף לאכול מוצרים אורגניים, והאם תזונה צמחונית או טבעונית עדיפה על אכילת בשר ומוצרים מהחי? התשובה היא כן לכל השאלות, תלוי את מי שואלים… אנחנו כאן כדי להתמקד בתזונה נכונה שיכולה לעזור לשמור על מצבו של העור בכלל, ובפרט כשסובלים מאקנה.

60% פירות וירקות

עור בריא הוא עור שמקבל את כל הוויטמינים והמינרלים להם הוא זקוק. זהו עור שאינו חשוף יותר מדי לשמש ולפגעי מזג האוויר, וזהו עור שזוכה לשגרת טיפוח נכונה. באשר לתזונה הרוב יסכימו על כך: תזונה מאוזנת כוללת כ-60% פירות וירקות, מכל הסוגים ומכל הצבעים. הם עשירים בוויטמינים, במינרלים, בנוגדי חמצון וגם בסיבים תזונתיים. לגבי שאר האחוזים הדעות חלוקות, אולם לרוב מדובר בחלוקה כזו או אחרת של חלבונים ופחמימות. להרגלי תזונה יש השפעה ישירה על איכות וטיב עור הפנים והגוף, במיוחד בתקופות הורמונליות בחיים ובתקופות רוויות בסטרס. תזונה אשר כוללת בעיקר פחמימות מזוקקות, שומנים רוויים או מזון מעובד, גורמת ליצירת רדיקלים חופשיים בגוף. הרדיקלים החופשיים גורמים לנזקים בכל רקמות הגוף וגם לקולגן ולאלסטין המצויים בעור ואחראיים על גמישותו ועל המוצקות שלו.

ומה באשר למי שסובל מאקנה?

מחקרים מצביעים על כך שמזונות עתירי שומן מחמירים הופעה של פצעונים ויוצרים מראה שמנוני, בעוד ירקות, פירות וסיבים תזונתיים יכולים להקל משמעותית בהפחתת דלקות בעור ובהשגת מראה חיוני. ישנם מחקרים שמצביעים על קשר בין אכילה מרובה של סוכר ומוצרי חלב לעלייה ברמת האקנה, לכן רצוי להימנע ממוצרים אלה. פחות ממתקים, פחות משקאות ממותקים, ופחות מוצרי חלב יטיבו עם עור הפנים שלכם. מלח, בכמות גדולה, גם יכול להגביר את הסיכוי להחמרת האקנה, ולכן כדאי להימנע גם מאכילת פיצוחים מומלחים למיניהם. אז מה כן? כאמור פירות וירקות, ותזונה העשירה בחלבונים וויטמינים שונים, ובהם ויטמין  A(נמצא בירקות ופירות המכילים בטא-קרוטן, כמו גזר, בטטה, מנגו, מלון); ויטמין E (נמצא בשמנים צמחיים, בביצים, בירקות עליים ובדגנים מלאים); אבץ, מינרל החיוני לחידוש תאי העור ולטיפול באקנה (מצוי בעיקר בגרעינים אגוזים, ודגנים). כמובן שהשפעת התזונה על אקנה היא אינדיווידואלית, ויש לשמור גם על כמות נכונה ולהקפיד על איזון תזונתי. שתו מים, עברו לתזונה בריאה וכך גם תרגישו טוב יותר.

הידעתם? לצריכה גבוהה של שמן זית (2 כפיות ביום או יותר) יש קשר ישיר להפחתת סימני הזדקנות העור (בהשוואה לאנשים שצרכו כפית או פחות ביום). מדוע? כי שמן זית עשיר בוויטמינים כמו A, D, K,  ו- E . הוא נחשב כנוגד חמצון ואנטי בקטריאלי.

 

לצפייה במוצרים ייחודיים לטיפול באקנה כנסו לכאן