סוגים של צלקות אקנה, אפשרויות הטיפול, וכיצד להיפטר מצלקות?

שני סוגי הצלקות העיקריים הם צלקות הנגרמות על-ידי עודף רקמה, שמכונות צלקות קלואיד, ומנגד צלקות הנגרמות על-ידי אובדן רקמה, אלה "צלוחיות רדודות" או צלקות "דוקרן קרח".

צלקות קלואיד

מתפתחות כשהגוף מרפא פציעה על-ידי ייצור של עודף קולגן, מה שיוצר קישוריות עבות וסיביות בצבע אדום-חום, שהן לעתים קרובות בעלות צורה קווית וגדולות יותר באופן משמעותי מהפצעונים עצמם. המקומות הנפוצים ביותר שבהם מופיעות צלקות קלואיד הן קו הלסת, הזרועות, החזה והגב. רופאי עור מטפלים בצלקות מסוג זה על-ידי סדרה של זריקות קורטיזון, עד שהן נהיות שטוחות, ואז משתמשים בלייזר לכלי דם על מנת להסיר את הצבע האדום של הקלואיד. אחרי גיל 40 הסיכוי לפתח צלקות קלואיד הוא נמוך יותר – כאן לבגרות יש יתרונות!

אקנה, צלקת קלואיד
צלקת אקנה דוקרן קרח- אנכי

צלקות דוקרן קרח

נגרמות על-ידי אובדן רקמה גורמות להיווצרות של שקעים קבועים בעור בצורת שקע/צלוחית עם שוליים חלקים או מחוספסים.
בין מגוון האפשרויות לטיפול בצלקות אלו:

  1. הסרת השכבה החיצונית של העור בשיטת microdermabrasion יכולה לצמצם צלקות שהן שטחיות מאוד.
  2. ניתן לשפר את הופעתן של צלקות עמוקות ונרחבות יותר על-ידי טיפולי לייזר הדרגתיים מרובים. לייזר לכלי דם עוזר להפחית את האדמומיות של צלקת.
  3. זריקות למילוי בחומצה היאלורונית מעגלות את המרכז השקוע של הצלקת ועוזרות לתת לעור מראה חלק יותר.

צלקות "דוקרן קרח", שמופיעות בדרך כלל על הלחיים, הן חרירים קטנים ועמוקים שיכולים להיראות כנקבוביות ענקיות. קשה לטפל בצלקות "דוקרן קרח", והן בדרך כלל דורשות הליך של תיקון פני העור באמצעות לייזר.

במהלך הזמן צלקות בדרך כלל נהיות פחות בולטות ומתמזגות עם העור. הסיבה החשובה ביותר להתחיל לטפל באקנה באופן מיידי היא למנוע צלקות. אם צלקות מתפתחות למרות השתדלותכם למנוע אותן, פנו לקוסמטיקאית מומחית כדי לברר אילו אפשרויות טיפול עומדות בפניכם על מנת להיפטר מצלקות אקנה.

כיצד למנוע צלקות אחרי אקנה?

צלקות הן תזכורות נראות לעין על הכאב והטראומה של אקנה. הדרך היעילה ביותר לטפל בצלקות היא למנוע את הופעתם מלכתחילה, על-ידי טיפול הולם באקנה מבעוד מועד. 

לעתים קרובות אנו אומרים כי צלקת תמיד תישאר צלקת. ההגדרה של צלקת היא: שינוי קבוע בשכבות עמוקות של העור שנוצר בעקבות פציעה. פציעה גורמת לדלקת שפוגעת באזור מסביב. כאשר מתגבר הפיתוי ללחוץ על פצעונים ולפוצץ אותם, תזכרו שכל לחיצה רק מגבירה את התגובה הדלקתית ואת הסיכוי להתפתחות צלקות.

צלקות קשה מאד להעלים אבל קל למנוע.

יש אנשים שנוטים לפתח צלקות יותר מהאחרים, במיוחד בעלי היסטוריה משפחתית של אקנה חמור עם צלקות. ככל שגופכם מפתח תגובה דלקתית משמעותית יותר לפצעונים, כך קיים סיכוי גבוה יותר לכך שתהליך ריפוי העור ישאיר צלקות. אם אתם סובלים מאקנה דלקתי חמור עם קשריות וציסטות עמוקות (תופעה שנפוצה יותר אצל גברים), פנו לרופא עור, כדי שתוכלו לקבל טיפול אגרסיבי שימנע היווצרות צלקות עמוקות במקרה של פצעונים על הגוף קיים סיכוי גבוה יותר להיווצרות צלקות לעומת פצעוני פנים, מאחר שעל הגוף יש פחות זקיקי שיער, אשר חשובים בתהליך של ריפוי פצעים.

צלקות אקנה