הגורמים לאקנה

השאלה אם יהיה לכם אקנה נקבעת עוד ברחם, אבל עד שתגיעו לגיל ההתבגרות לא יהיה לכך סימן. מחלת האקנה היא תוצר של גנטיקה והורמונים – שני גורמים אלה בלתי ניתנים לשליטה ואתם נולדים איתם. בגורמים הנוספים, כמו תזונה או מתח, אתם יכולים לשלוט.

גנים

גורמים לאקנה

מנגנון התפתחות האקנה תלוי במידה רבה בגנים שלכם. אם כן, אל תאשימו את עצמכם אם העור שלכם נוטה לפתח אקנה. מישהו יכול לפתח רק נקודות שחורות, ואצל מישהו אחר תהיה התפרצות של קשריות אדומות וכואבות. גם נטיית נקבוביות העור שלכם להיסתם תלויה בגנים. לדוגמה, ייתכן שירשתם תכונה של ייצור יתר של תאי עור מתים, כאשר תהליך השלתם סותם את הנקבוביות. אדמומיות ופיגמנטציה תלויות בצבע העור. ככל שהעור בהיר יותר, כך אדמומיות ניכרת בו יותר, בעוד פיגמנטציה כהה מסתירה את התגובה הדלקתית עם אדמומיות. פצעונים שנעלמים מעור כהה יותר משאירים נקודות בצבע ורוד-חום (היפר-פיגמנטציה שלאחר דלקת), אשר לעתים קרובות נשארות למשך חודשים או אפילו שנים. בשורה התחתונה, הגנים הם הסיבה הבסיסית להתפתחות האקנה וגם לסוג האקנה שמתפתח. גורמים אחרים, שבהם נדון בהמשך, הם השפעות נלוות.

קרא עוד
ולא ניתן לחזות את ביטוי הגנים. אפילו כשמדובר באחים, ייתכן שאחד מהם יפתח פצעונים קטנטנים שעוברים תוך שבוע, בעוד האחר יפתח ציסטות שמשאירות צלקות. אם לשני ההורים שלכם היה אקנה משמעותי, גם אתם בסיכון גבוה מאוד לפתח אקנה. מאחר ש-85% מהאנשים חווים התפרצויות של פצעונים בשלב מסוים בחייהם, אתם לא תהיו לבד.

הורמונים (נשים)

קצב ייצור השומן בבלוטות שמייצרות שומן (בלוטות החלב), מושפע מהמאזן ההורמונלי בגוף,  המשתנה במהלך החיים, גם אצל גברים וגם אצל נשים. עליות וירידות ברמות האסטרוגן והאנדרוגן  אצל נשים בתקופת המחזור לדוגמא גורמת להתפרצות פצעונים ומסבירה את העובדה מדוע נשים סובלות מאקנה לעתים קרובות, לא רק בתקופת ההתבגרות, אלא גם מאוחר יותר בחיים. ככל שהשנים חולפות, בתקופה שלפני גיל המעבר ובגיל המעבר, התנודתיות ברמות ההורמונים גוברת וגורמת להתפרצויות נוספות של אקנה.

קרא עוד

נשים עם רמות אנדרוגנים גבוהות באופן חריג, כמו נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות, חשופות לסיכון גבוה יותר לפתח אקנה. הורמון אחר, קורטיזול, מופרש על-ידי בלוטות יותרת הכליה בתקופות של לחץ, ומעורר התפרצות אקנה. לסיכום, רמות ההורמונים יכולות להסביר את העובדה ש-30-40% מהנשים חוות אקנה בבגרותן, בדרגות שונות של חומרה, ונשים רבות ממשיכות לסבול מהתפרצויות של פצעונים לאורך השנים בגלל תנודות הורמונליות בתקופת הפריון.

הורמונים (גברים)

גברים חווים רמות ההורמונים משתנות בגיל הנעורים ובגיל המעבר. בין לבין הם נהנים משקט הורמונלי יחסי בתקופת הפריון ולכן כמעט ולא יתמודדו עם התפרצויות של פצעוני אקנה.  אנדרוגנים הם הורמוני המין הגבריים, שרמתם עולה מאד בתקופת ההתבגרות והסממנים החיצוניים הם הופעת שיער על הפנים והגוף, שינוי במיתרי הקול, צמיחה לגובה, ובקיצור…. הילד הופך לנער. לצד השינויים הפיזיים וכמות ההורמונים הגבוהה, מתפרצת גם מחלת האקנה, לעיתים קרובות באופן חמור יותר וממושך יותר אצל נערים מאשר אצל נערות.

קרא עוד

גברים בוגרים מייצרים בערך פי עשרה יותר טסטוסטרון מאשר נשים. אצל רוב הגברים ייצור השומן מתאזן בתקופת הבגרות. לכן, ככל שהשנים חולפות התפרצויות אקנה הופכות נדירות יותר. למעשה, היתרון של הטסטוסטרון נמצא בעובדה שהוא הופך את העור לעבה יותר אצל גברים, מה שמסביר מדוע הם סובלים מקמטים פחות עמוקים גם בגיל המעבר.

ישנן סיבות מיוחדות המשפיעות על מאזן ההורמונים הגברי לאורך השנים כמו נטילת תרופות, או לחץ, לכן אחוז מסויים של גברים יסבול גם הוא מתפרצות "אקנה מבוגרים".

מתח

פתרונות לאקנה

מתח עלול לעורר אקנה או להחמיר אותו, מאחר שהוא גורם לגוף לייצר קורטיזול ואנדרוגנים בבלוטות יותרת הכליה, מה שמגביר את ייצור השומן בדרמיס. אצל נשים אחוז גבוה יותר של ההורמונים האנדרוגניים מיוצר ביותרת הכליה, בהשוואה לגברים, לכן נשים נוטות יותר להתפרצויות של פיצעונים כתוצאה מלחץ. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מגלים כי התפרצות אקנה מבוגרים נמצאת במגמת עלייה, בגלל הלחצים המתמשכים באורח החיים המודרני.

קרא עוד


לחץ עלול להאריך את משך התפרצויות הפצעונים שלכם. כפי שאתם יודעים, התפתחות של אקנה מגבירה את הלחץ הרגשי, מה שמנציח את מעגל הקסמים של התפרצות אקנה. דרכים יעילות להורדת רמת הלחץ הן  שינה מספקת, פעילות גופנית ופעילויות מרגיעות כמו מדיטציה ותרגילי נשימה.

תזונה ותרופות

תזונה לסובלים מאקנה

מאות מחקרים הוכיחו  מעל לכל ספק כי תזונה אינה הסיבה העיקרית לאקנה, אבל בשנים האחרונות התברר כי רמה גבוהה של סוכרים  לדוגמא, עקב צריכת שתיה ממותקת מחמירה את התפרצויות האקנה בגלל שהסוכרים יוצרים מצבי דלקת בעור.  מזונות עתירי סוכר ועמילן או מזונות מעובדים המכילים פחמימות עם "מדד גליקמי גבוה", גורמים לעלייה חדה ברמת הסוכר בדם ובסופו של דבר מעוררים עמידות בפני אינסולין. תגובת העור לתופעה זו היא שחרור של שומן סמיך ודביק אל הנקבוביות, והתוצאה: פצעונים בדרגות חומרה שונות.

קרא עוד

מוצרי חלב ובשר המכילים הורמונים ואנטיביוטיקה עלולים לתרום להתפתחות של אקנה אצל אנשים מסוימים בעלי רגישות. בנוסף נמצא קשר גם בין רמות יוד גבוהות להתפרצות פצעונים אצל אנשים שצורכים כמויות גדולות של סושי, אצות ים או מלח מועשר ביוד.

כפי שאתם רואים, הקשר בין התזונה לאקנה נחקר באופן פעיל. מה ניתן לעשות בינתיים? אנו ממליצים  בגיל ההתבגרות לבדוק ולעקוב אחר מרכיבי התזונה היומית ולבחון את התגובה האישית של העור שלכם למזונות שונים. רישום של כל מה שאתם אוכלים ביומן במשך מספר שבועות יעזור לכם לגלות האם מזונות מסוימים אכן משפיעים ישירות על התפרצות פצעונים בעור. הצעד הבא כמובן צריך להיות הימנעות מאותם המזונות. עם זאת, זכרו כי מאחר שאקנה מתחיל להתפתח בנקבוביות שבועות לפני שניתן לראות פצעונים על העור, תצטרכו לסלק את המזון החשוד מהתפריט שלכם למשך 3-4 שבועות לפחות. זו הדרך הטובה ביותר לקבוע האם התזונה שלכם תורמת לאקנה, או לא.

אגב, שתיית שש עד שמונה כוסות של מים ביום טובה לבריאות, אך היא לא 'תשטוף' את האקנה או תפחית ייצור שומן עודף.

כמו כן, שימו לב לתרופות מרשם מסוימות וכן לתרופות  הנמכרות ללא מרשם. גם להן יכולות להיות תופעות לוואי שמשנות את המאזן הכימי וההורמונלי בגוף. ליתיום הוא דוגמה לתרופה מסוג זה. סטרואידים אנדרוגניים, DHEA, אמצעי מניעת הריון המבוססים על פרוגסטרון ותרופות שמכילות מלחי ברום או יוד גם שייכים לקטגוריה זו. הקפידו לשאול את הרופא המטפל שלכם על כל תופעות הלוואי האפשריות של תרופות המרשם שאתם נוטלים והאם קיימות תרופות חלופיות.

סביבה והרגלים

הגורמים לאקנה

גורמים חיצוניים כמו זיהום, ערפיח, שאריות איפור עמיד ועישון עלולים לסתום נקבוביות ולעורר התפרצות אקנה. גם חום ולחות, המגבירים את ייצור השומן בעור, הם גורמי אקנה ידועים.

העור הוא איבר הגוף הגדול ביותר. אחד התפקידים העיקריים שלו הוא להגן עלינו מפני חומרים רעילים. מזהמים סביבתיים חזקים עלולים לגרום לצורה נדירה של אקנה, המכונה "כלור-אקנה" ומתאפיינת בהתפרצויות דמויות אקנה של נקודות שחורות, נקודות לבנות, ציסטות ומורסות. כלור-אקנה שונה מהאקנה הדלקתי הנפוץ, מאחר שהוא לא נגרם על-ידי הורמונים או גנים.

קרא עוד

גם הרגלים אישיים, כולל המוצרים שבהם אתם משתמשים, יכולים להוות השפעה משמעותית. שמפו, מרככי שיער, קרמים וג'לים לעיצוב שיער ותרסיסי שיער עלולים לסתום נקבוביות ולגרום להתפתחות של אקנה על המצח וסביב קו השיער. קרמי לחות עשירים במרכיבים שומניים, חומרי סיכוך כמו וזלין (תוצר נפט),  פריימר מקבע איפור או או תכשירי איפור על בסיס שעוות, העלולים לסתום נקבוביות ולגרום לנקודות שחורות ונקודות לבנות. הפתרון: לא להתעצל ולהסיר הצטברויות לכלוך, שומן ואיפור כל ערב מהפנים עם מים מיסליירים או סבון פנים עדין של GIGI. לשיגרת ניקוי נכונה שלבו גם פילינג גרגירים 2-3 פעמים בשבוע.

למשתמשים במוצרי עיצוב על השיער על בסיס יומיומי  – הקפידו לחפוף את השיער היטב כדי להסיר את כל שאריות  קרמי הלחות, עיצוב וגלייזים שנצמדו לעור הקרקפת, בקו המצח ובצידי הרקות.

לעתים קרובות אקנה נגרם גם בעקבות חיכוך עם כובע, פאות או בנדנות, המגבירים את ההזעה, לוכדים חיידקים וגורמים לדלקת בעור. כדי למנוע "בישול בזיעה עצמית", מומלץ להסיר את גורם החיכוך כמה שיותר מהר ולשטוף את העור עם סבון עדין.

ייתכן שחשיפה מתונה לשמש תשפר את מצב האקנה שלכם בהתחלה, מאחר שגלי האור הכחול בקרינת השמש  עוזרים להשמיד את חיידקי P.acnes, ו…שיזוף מסווה אדמומיות. אבל, חשיפה ממושכת לשמש יוצרת כוויות ומגבירה את ההשלה של תאים מתים החוסמים נקבוביות, מה שגורם בסופו של דבר לנקודות שחורות, נקודות לבנות ופצעונים קטנים.

מסנני קרינה כבדים  חוסמים נקבוביות ועלולים להגדיל את החום בתוך זקיקי השיער, מה שיוצר בליטות קטנות שנראות כמו פצעונים. "בליטות שמש" אלה הן לא אקנה אמיתי, אלא מחלה הנקראת חררה (פריחת חום), והיא נפוצה במיוחד על הגב, בחודשי הקיץ החמים והלחים. הימנעות מחשיפה ממושכת לשמש, לצד שימוש יומיומי במסנן קרינה עם מסנני קרינה חדשים, בעל מרקם קל ולא קומדוגני  כמו מוצרי סדרת SUN CARE של GIGI,  הם הדרך הטובה ביותר להגן על העור שלכם ולצמצם התפרצויות של פצעונים.